Co nowego w ginekologii dziecięcej i endokrynologii?
W trosce o najwyższy poziom świadczenia usług w naszym gabinecie oraz w ramach stałego pogłębiania swojej wiedzy i znajomości trendów w swojej profesji, w ostatnich miesiącach miałam okazję brać udział w trzech zjazdach dotyczących moich specjalizacji. Pierwszy zjazd odbył się we wrześniu 2014 – XIII Europejski Zjazd ginekologii dziecięcej i młodzieżowej w Londynie. Drugi, już krajowy, w styczniu 2015 w Zakopanem, ostatni miał miejsce w czerwcu w Juracie i dotyczył zagadnień endokrynologii i diabetologii.
Na zjeździe w Londynie główne tematy wykładów dotyczyły wad narządu rodnego u dziewcząt, ich diagnozowanie i rekonstrukcja. Ważne, by pamiętać, iż brak miesiączki do 15 roku życia jest wskazaniem do wizyty u lekarza ginekologa, celem wstępnego diagnozowania przyczyny. Również, należy zwrócić uwagę, iż w przypadku braku pochwy, bez względu na przyczynę, pierwszą linią leczenia jest protezowanie i estrogenizacja, a nie od razu skomplikowana, odtwórcza operacja.
Z ciekawostek, na zjeździe w Londynie odbył się panel odnośnie coraz częściej wykonywanych labioplastyk (zabieg polega na zmianie kształtu i wielkości warg sromowych). Kilka lat wcześniej dziewczęta i młode kobiety nie depilowały okolic intymnych. Obecnie zdecydowana większość depiluje się i odkrywa, że zewnętrzne narządy płciowe nie zawsze Im się podobają. Zaczynają więc poszukiwać skutecznych metod zmiany ich wyglądu. Zainteresowanych odsyłam na stronę www.greatwallofvagina.co.uk
Zjazd ginekologii dziecięcej w Zakopanem, był natomiast corocznym zjazdem krajowym, choć w tym roku brali w nim udział również zagraniczni wykładowcy. Sesje dotyczyły między innymi: zaburzeń różnicowania płci, w tym także wad wrodzonych, o których mowa była na zjeździe w Londynie, ciąż u młodocianych, endokrynologicznych zagadnień w ginekologii dziecięcej i dziewczęcej, a także zaburzeń okresu przedpokwitaniowego.
Na Konferencji w Juracie natomiast poruszano takie zagadnienia, jak: neuroendokrynologiczne przyczyny braku miesiączki, poprawa wyników leczenia raka sutka u młodych kobiet przed menopauzą, leczenie hormonalne po menopauzie, a także ważne tematy dotyczące leczenia tarczycy w ciąży oraz cukrzycy i zaburzeń metabolicznych.
Liczne wykłady, omówienie trudnych diagnostycznie i ciekawych przypadków, wymiana doświadczeń – to duże zalety spotkania polskich ginekologów dziecięcych i endokrynologów. Podsumowując: ważne, że coś dobrego i pozytywnego w zakresie ginekologii dziecięcej dzieje się również w Polsce.
Z wyrazami szacunku,
Anna Włodarczak
Artykuł dodano 10.07.2015 r.
Szanowni Państwo!
Co warto wiedzieć o dojrzewaniu dziewcząt? W nowym artykule zostały opisane najważniejsze i najbardziej charakterystyczne objawy tego okresu. Czas dojrzewania wymaga czujnej obserwacji zmian zachodzących w tym czasie u córki zarówno przez nią samą jak i przez jej opiekuna. Niezwykle ważna jest w tej kwestii delikatność tematu, jednak niezbędna wydaje się także rozmowa z dojrzewającą dziewczyną w celu uświadomienia przemian zachodzących w jej ciele, ale też w głowie. Znajomość zmian zachodzących w ciele dziewczynki z pewnością da poczucie bezpieczeństwa, jak również pozwoli we właściwym czasie dostrzec niepokojące objawy.
Artykuł dodano 21.02.2015 r.
Zapraszamy do lektury nowego artykułu o problematyce, która dotyka wiele z nas, miesiączkujących już kobiet. Pierwsze objawy braku regularności okresu są często przeczekiwane i lekceważone. Problem może jednak tkwić głębiej. Nie warto zaniedbywać i odkładać na później sprawy tak poważnej. Wczesna diagnoza pozwala na szybsze i skuteczniejsze leczenie. Poznaj 8 przyczyn, które mogą zaburzyć regularny cykl miesiączkowy.
Artykuł dodano 06.01.2015 r.